CZYM JEST MAŁA AKADEMIA MUZYKI

Mała Akademia Muzyki powstała z myślą o najmłodszych.

Dźwięki towarzyszą im od samego początku. Zmysł słuchu jest jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów przed narodzinami. Choć
w pierwszym trymestrze dzieci nie słyszą i nie odbierają dźwięków uszami (lecz całym ciałem), to już w czwartym miesiącu życia potrafią reagować i odpowiadać na dźwięki w zależności od ich częstotliwości, głośności i rodzaju. Sześciomiesięczny płód bryka w macicy w rytm dźwięku instrumentów perkusyjnych podczas występu orkiestry, uspokaja się przy Vivaldim i Mozarcie, a pobudza przy szybkich fragmentach Beethovena, Brahmsa czy przy muzyce rockowej. Mało tego, wykazano nawet istnienie zjawiska „inteligencji muzycznej” jeszcze przed narodzinami, które rozwija się wraz z puszczaniem muzyki i śpiewaniem "brzuszkowi". Wiadomo też, że dzieci, które w życiu płodowym słuchały muzyki i śpiewu, szybciej uczą się mówić po urodzeniu. Dlatego też nasze zajęcia dedykowane są także kobietom w ciąży.

Skoro muzyka jest tak istotna w życiu płodowym dziecka, to jej obecność w  pierwszych latach po urodzeniu ma wręcz kluczowe znaczenie w jego rozwoju.
Świadome kierowanie edukacją muzyczną (np. uczestnictwo w zajęciach umuzykalniających) uczy swobody w improwizacji i rozwija słownik muzyczny dziecka, pobudza rozwój aparatu mowy, wspomaga prawidłowy rozwój intelektualny, rozwija kompetencje społeczne i usprawnia rozwój ruchowy. Ponadto dzieci w naturalny dla nich sposób uczą się rozumieć muzykę i poruszać się po świecie dźwięków.

 

Wiedząc to wszystko, chcemy w jak najlepszy sposób wspomóc rozwój Waszych dzieci. Dlatego nasze zajęcia odbywają się w oparciu o metodę E. E. Gordona, która polega na kształtowaniu wrodzonych predyspozycji muzycznych dziecka. Według jego teorii najważniejszym elementem zajęć jest głos ludzki wspomagany różnymi rekwizytami ( chustkami terapeutycznymi, chustą animacyjną, szarfami, piłkami, bańkami mydlanymi). Dzięki śpiewaniu i np. dmuchaniu w chusty dzieci uczą się koordynacji mowy z oddechem natomiast śpiew w połączeniu z tańcem pozwala maluchom skoordynować mowę i ruch.

 

Jak wyglądają zajęcia gordonowskie?

Nasze Gordonki - Śpiewogranki przeznaczone są dla dzieci w wieku od 0 do 36 miesięcy. Na zajęcia dzieci przychodzą z opiekunami (rodzice, babcia, dziadek, niania) lub ktoś z najbliższego otoczenia. Proponujemy zabrać ze sobą wygodny strój i zmienne obuwie (bądź uczestniczyć w zajęciach w skarpetkach - tak jak my), bo większość czasu spędzamy na dywanie. Zajęcia składają się z prostych rytmiczanek i śpiewanek, w których także aktywnie uczestniczą opiekunowie.  Dzieci, które samodzielnie się poruszają mają pełną swobodę ruchu, nie są zmuszane do siedzenia w miejscu. Innymi słowy, mogą odbierać i przetwarzać dźwięki w najdogodniejszy dla siebie sposób.

Nawet jeśli, opiekunom wydaje się, że dziecko się rozprasza i nie jest zainteresowane muzyką, to jego ucho przetwarza wszystkie dźwięki i zapamiętuje najważniejsze dla siebie elementy zajęć.

Kiedy nasz gordonowski repertuar się wyczerpie - wszystkie cierpliwe dzieci nagradzamy muzyką na żywo. Pojawiają się instrumenty perkusyjne (na których maluchy uwielbiają grać) oraz inne instrumenty na których uwielbiamy grać my :)

 

Bardzo ważne jest dla nas to, aby wszyscy dorośli pamiętali o jednym - nie musicie umieć śpiewać, żeby śpiewać razem z nami. Najważniejsze jest to, aby otworzyć się na świat dźwięków i pozwolić sobie na improwizację i pełną swobodę. Kto wie - może i Wasze umiejętności wokalne się poprawią? :)

Zapraszamy serdecznie na nasze Gordonki - Śpiewogranki. Obiecujemy - nie będziecie się nudzić :)

PROWADZĄCY

Chcemy dzielić się swoją pasją!

Mała Akademia Muzyki  
facebook.com/MalaAkademia

Tel:  +48 663-193-943
+48 721-164-060
mamuzyki@gmail.com